Sanat


Resim atölyem olan Çizihane'de güncel sanat uygulamaları yapmaktayım. Bu atölyenin amacı hem geleneksel hem de dijital görsel sanatları uygulamak ve tanıtmaktır. Günümüzde birbirinden beslenen ve iç içe geçmiş olan geleneksel ve dijital sanat uygulamalarını Çizihane aracılığıyla deneyimleyebilirsiniz.

Nereden başlamalıyım?

Öncelikle Temel Sanat eğitimi almak ve genel anlamıyla sanat akımlarını ve tekniklerini öğrenmek, farklı disiplinlerin tarihsel gelişimini incelemek oldukça önemlidir. Böylelikle insanlığın deneyimlerinden yola çıkarak kendimize referans noktaları edinir, ne yapmak istediğimiz konusunda daha net kararlar verebiliriz. İnsanlık, tarihsel süreçte fark ettiği her bir konuyu irdelemiş ve buna bağlı olarak eserler vermiştir; bu zenginlikten faydalanmak ve geçmiş deneyimleri içselleştirmek bizleri modern kılar.

Peki geleneksel ve dijital sanat teknikleri nelerdir? Bu iki disiplini öğrenmek ve uygulamak bizlere neler kazandırır?

İnsanlığın oldukça ilkel aletlerle başlayan üretme arzusu, kağıt ve kalem ile sürmekte ve dijital çağa ayak uydurmaktadır. Benzer bir süreç ise kendi içimizde devam etmekte; çocukken bir mağara insanı gibi boyadığımız ev duvarları ve işittiğimiz azarlar halen zihnimizde 🙂 Tüm bunlar benliğimizin birer parçası ve o mağaradan çıkıp günü yakalamak için bizi bekliyorlar. İlkel benliğimize bir fırsat tanıdığımızda tekrar kaleme ve kağıda tutunup dijital çağa ayak uydurmak üzere yola çıkacağız. Tam da kaldığımız yerden.

Hal böyleyken, bilim ve teknoloji çok hızlı bir ilerleme gösterirken hem bahsettiğimiz üzere Temel Sanat bilgisini kolaylıkla edineceğiz, hem de çağı yakalayıp buna uygun eserler verebileceğiz.

Kömür ve mağara duvarıyla başlayan yolculuğumuz elektronik kalemlerle ve sanal düzlemlerde devam edecek. Kimi dijital tasarımlarımız ise internet aracılığıyla dünyanın herhangi bir ucuna ulaşıp orada somut bir değer kazanacak. Tüm bunlar insanlığa hizmet edecek; şu anda daha etrafınıza bakınır bakınmaz gördüğünüz tüm bu basılı materyaller gibi.

Dijital resim, logo tasarımı, illüstrasyonlar, çocuk kitabı resimleri, ambalaj tasarımları, kurumsal kimlik oluşturma, program arayüzleri, 3 boyutlu figürler, animasyon filmleri, karikatürler, afişler, broşürler, dijital fotoğrafçılık, dijital fotoğraf manipülasyonu... Liste uzar gider...

Tüm bu saydığım ürünleri ortaya koymak için kullanılacak olan Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Procreate, Blender, RoughAnimator gibi pek çok program.

Çizihane tüm bunların uygulama alanıdır.